Podľa príznakov

Vyberte indikáciu:

Kategórie

Zľavnené produkty

Žiadne zľavnené produkty.
PANTHENOL+

PANTHENOL - KYSELINA PANTOTÉNOVÁ
Niekedy je tiež nazývaný ako Dexpanthenol, Bepanthen, Pantothenol a Vitamín B5. Názov je odvodený z gréckeho pantos = všade.

História: prvýkrát bol testovaný v Spojených štátoch v roku 1950. Štúdia sa robila na pacientoch s ťažkými popáleninami a poraneniami. Štúdie Dr. Combes a Zuckerman bola uverejnená v časopise...

PANTHENOL - KYSELINA PANTOTÉNOVÁ
Niekedy je tiež nazývaný ako Dexpanthenol, Bepanthen, Pantothenol a Vitamín B5. Názov je odvodený z gréckeho pantos = všade.

História: prvýkrát bol testovaný v Spojených štátoch v roku 1950. Štúdia sa robila na pacientoch s ťažkými popáleninami a poraneniami. Štúdie Dr. Combes a Zuckerman bola uverejnená v časopise The Journal of Dermatology.

Jej záverom bolo potvrdenie, že pacienti, ktorých zranenia bola ošetrená masťou s 5% pantenolu, sa hojili výrazne rýchlejšie ako pacienti v kontrolnej skupine. Táto štúdia odštartovala ďalšie testovanie a následne aj plošné použitie pantenolu ako v liekoch, tak aj v kozmetike.

Fyzikálno-chemické vlastnosti: číra, vysoko viskózna, bezfarebná tekutina, rozpustná vo vode, nerozpustná v olejoch a tukoch. Bez zápachu, alebo len s veľmi slabým zápachom. Soli pantenolu sú obvykle biele prášky. Viskozitu možno znížiť zahriatím. Panthenol sa metabolizuje z Kyseliny pantoténovej (Vitamín B5) a je teda provitamínom B5. V organizme je rýchlo oxidovaný na pantotenát. Panthenol je stabilný pri izbovej teplote. Je stabilný voči svetlu a vzduchu, ale teplota nad 70 ° C ho poškodzuje. Odporúča sa jeho použitie v rozmedzí pH 4 - 8.

Fyziológia: sú známe dve formy D a L. Iba D forma (Dexpanthenol) je však plnohodnotne biologicky aktívne. Obe formy však aktívne hydratujú. Pri nedostatku pantenolu v organizme klesá odolnosť slizníc, klesá rast vlasov, pokožka je dehydratovaná. Pantenol preniká veľmi hlboko vrstvami kože. Pantenol je nevyhnutný pre optimálnu funkciu zdravej pokožky, tlmí vznik a rozvoj vrások a tiež spomaľuje prejavy starnutia kože. Je nevyhnutný pre hospodárenie pokožky s vodou. Pri nedostatku pantenolu sa znižuje elasticita pokožky, dochádza k jej rýchlejšiemu starnutiu a rozvoju vrások.

Veľmi dôležitý je pantenol pre zdravie a rast vlasov a nechtov. Vlasy sú pri jeho nedostatku lámavé, spľasnuté a bez lesku.

Použitie v kozmetike: v kozmetických prípravkoch sa pantenol využíva pre svoje regeneračné, hydratačné a protizápalové schopnosti. Významná je schopnosť pantenolu tlmiť rozvoj zápalové reakcie, čo sa využíva na spáleniny rôzneho pôvodu (termálne, solárne), ale aj na pokožku namáhanú mrazom, suchom, kúpaním, ale aj prašným prostredím. Urýchľuje hojenie najrôznejších rán (jazvy, zapareniny a vredy predkolenia) tým, že aktivuje proliferáciu fibroblastov. Pantenol je aktívna prísada určená pre najnáročnejších kozmetickú starostlivosť. Účinnosť je zabezpečená už od koncentrácie 1% pantenolu v prípravkoch. Kozmetika s obsahom pantenolu je veľmi obľúbená pre pacientov s precitlivenú a ekzematickú pokožkou. Vzhľadom k enormnej schopnosti regenerovať a hojiť je kozmetika vhodná aj v starostlivosti o zdravú pokožku. Pantenol optimalizuje metabolizmus a výživu pleti, čím napomáha zachovať mladiství vzhľad a obmedzuje tvorbu vrások.

S obľubou je pantenol využívaný v starostlivosti o vlasy. Preniká hlboko ku korienkom vlasov a zlepšuje ich lesk, ohybnosť a celkový dobrý pocit. Chráni vlasy pred mechanickým poškodením (česanie, fénovanie a rôzne úpravy), zvyšuje ich odolnosť proti nepriaznivým vplyvom prostredia. Pri pravidelnom ošetrovaní 2% roztokom pantenolu dochádza k nárastu priemeru vlasu o 10%.

Indikácie:

- Hydratuje pokožku (tým zvyšuje elasticitu a hebkosť pleti)
- Tlmí prejavy starnutia a rozvoj vrások
- Potláča rozvoj zápalu (potláča začervenanie)
- Stimuluje hojenie rán
- Na spáleniny rôzneho pôvodu
- Po opaľovaní regeneruje, hojí, ale tiež stimuluje tvorbu pigmentu (pokožka rýchlejšie hnedne)
- Na precitlivenú a ekzematickú pokožku
- Potláča svrbenie a upokojuje podráždenia
- Na mastné, lámavé a matné vlasy

Bezpečnosť: z 50-ročnej histórie používanie pantenolu na pleť a vlasy, ale aj z celej rady vykonaných testov a štúdií je zjavné, že nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. To platí pre krátkodobé, ale aj dlhodobé užívanie. Väčšinou je pantenol získavaný z prírodných zdrojov. Pantenol je považovaný za netoxický a nedráždivý.

Klinické štúdie:
Kyselina pantoténová (G. Stüttgen, H. Krause, Arch. Klin. A Exp. Derma, 209, 578-82 (1960)).

- Masť s Panthenolu zabraňuje začervenanie vplyvom UV žiarenia (R. Lange, Med. Klin. 52,1379 (1957), H. Tronnier et al, Z. Haut-und Geschlechtskrankheiten 21, 224-32 (1956)).

- Krém s 5% Panthenolu urýchľuje hojenie povrchových rán o 30% (H. Weiser, G. Erlemann, parfumérie a Kosmetik, 68, 425-428 (1987)).

- Krém s Panthenolom pravidelne aplikovaný na koži výrazne zvyšuje hydratovanosť suchej pokožky (E. Wagner, panthenol und der Phytantriol v Kosmetik, parfumérie und Kosmetik, 75, 260-267 (1994)).

- D-Panthenol masť chráni pery pred slnečným oparom (H. Stellmann, Ärztl. Prax 7, 16 (1955)).

- Podobných štúdií sú ku dnešnému dňu známe už desiatky.

Zobraziť

PANTHENOL+  K dispozícii je 5 produktov.

Zobrazené 1 - 5 z 5 položiek
Zobrazené 1 - 5 z 5 položiek